CMS czyli System Zarządzania Treścią pozwala nam na zarządzać stroną oraz wszelkimi treściami na niej zawartymi bez znajomości języków skryptowych jak PHP, czy języka HTML. Systemy takie bardzo często wykorzystywane są w dużych projektach, jak portale informacyjne, portale społecznościowe czy systemy ogłoszeń i to właśnie dzięki nim dodawanie i edycja treści, takich jak aktualności, podstrony, zdjęcia czy filmy odbywa się z poziomu przeglądarki i polega na wypełnianiu odpowiednich pól formularzy i zatwierdzaniu ich za pomocą kliknięć.

W sieci krąży wiele różnych systemów CMS darmowych lub płatnych, dlatego tak ważnym jest, aby wybrać ten najlepszy. Według mnie najlepszym systemem CMS w chwili obecnej jest Drupal, to właśnie sprawia że jest on wybierany z roku na rok przez coraz większą liczbę użytkowników. Co takiego sprawia iż jest on tak popularny?

  • jest zwycięzcą plebiscytu portalu Packt Publishing na Najlepszy opensource'owy CMS roku 2007, 2008 oraz 2009
  • otwarty kod systemu daje możliwość jego rozwoju przez wielu programistów na całym świecie. Niestety żaden firmowy CMS nie może sobie pozwolić na takie zaplecze techniczne.
  • posiada bardzo rozbudowaną bazę dodatków, dzięki czemu możemy znacznie poprawić funkcjonalność naszego serwisu www
  • dzięki wielu dodatkom SEO strony oparte na Drupal'u są przyjazne wyszukiwarkom, tak więc ma to pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony www
  • ostatnim już powodem, który może przekonać do używania Drupal'a jest fakt, iż został wybrany przez wiele dużych organizacji oraz firm. Warto się więc zastanowić dlaczego firmy czy organizacje z kilkumilionowymi budżetami, wybierają ten właśnie system zarządzania do obsługi własnych serwisów.

Oto klika przykładów bardzo rozbudowanych serwisów zrealizowanych w oparciu o system zarządzania Drupal: